ABS021/25 – 25mm – CAPILLARY END CAP
The capillary end cap is used when it is necessary to sample air not only in the pipe run, but also at the end of the pipe run. It fits directly onto the end of the 25mm pipe. There is a 10mm hole in the end cap, which attaches normally to a 10mm OD nylon tube of a pre-determined length to which it is possible to attach either a discrete flush or a conical sampling head.
Description
Installation Instructions:
Pipe Colour: RED
Diameter Tolerance: +/- 0.15mm